
Прочетен: 2473 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 23.06.2023 19:29

Около 1 млн. 200 хиляди души от индустрията са загубили работата си, хиляди инженери и висококвалифицирани специалисти са безработни и се занимават с дейност, която е много под квалификацията им. Брутната продукция, произвеждана от българската индустрия пада в 2001 на 50.8 % в сравнение с 1989 г., но сривът в електрическата и електронната промишленост, както и в машиностроителната и металообработващата промишленост е много по-голяма – до 1996 г. те намаляват три пъти. През 2001 г. обемът на брутната продукция на хранително-вкусовата промишленост намалява с 2–6 пъти в сравнение с 1989 г. Почти два пъти падат в периода 1989–2001 г. дълготрайните материални активи. При това очакванията, че приватизацията, частната собственост ще направят икономиката по-ефективна и ще повишат производителността на труда не са се осъществили. Данните показват, че производителността на труда в частните предприятия през 2001 г. е по-ниска от тази в държавните.
През 1989 г. сектор “Индустрия” произвежда 51.5 % от брутната добавена стойност в страната, през 2001 г. този дял пада на 28.5 %.
Ако вземем индекса на промишлената продукция в България през 1980 г. за 100, в 1989 г. той е 139, през 2009 г. – около 30, т.е. страната се е върнала в световната историческа надпревара с десетилетия назад. През 2011 г. България е на последно място в Европейския съюз в сферата на изграждане на информационно общество и в износа на високотехнологична продукция.
Според изследване на Българската стопанска камара от 2010 България в резултат на две десетилетия преход към периферен капитализъм е на последно място по индекс на глобална конкурентоспособност, с най-малко патенти в страната и чужбина на милион жители сред 27-те страни от ЕС, с най-ниски възможности за творчество и иновации, а българската икономика е сред най –слабо обновяващите се икономики. На последно място е в ЕС и на 96-та позиция в класацията на Световния икономически форум по индекс на иновации. Българската промишленост е ориентирана предимно към секторите на природните ресурси и евтината работна ръка. Около 75 % от износа се формира от преработени суровини, нискотехнологични продукти и изделия без значима добавена стойност (12). При това тенденцията е на непрекъснато намаляване. Така например по данни на Eurostat броят на заетите във високотехнологичните сектори на промишлеността в България като процент от общата заетост е намалял от 57% през 2000 г. до 45% през 2005. По произведен в страната високотехнологичен продукт България се е сринала на последното място в сравнение с всички 27 държави в ЕС. Имаме повече от двойното изоставане от средноевропейските показатели, което не само не намалява, но и непрекъснато се увеличава.”
НЕЯСНО ОСТАВА
Защо тая икономическа Библия на прехода е непозната на обществото? Непозната до такава степен, че гражданите подскачали по сините митинги на нашата Цветна революция, я приемат кото бълнуване на болни мозъци. Въпреки, че и без тая библия КАТАСТРОФАТА на Родината е ОЧЕВИДНА - ние внасяме всичко, даже домати, по износ на които бяхме на първо място в Европа. Това заслепение доказва, че на тия сини митинги са получили някакво ТРАЙНО внушение, може би психотронна хипноза. Някаква МАНИЯ, която заслужава нова глава в психиатрията. Мания която по същество е "заслепение от Макартизъм".
Тагове:
Икономическа Библия на "прехода&quo...
Загубената в прехода БГ икономика. Дкуме...
