
Прочетен: 2565 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 13.02 19:50


Отдавна не съм срещал прогнози до кога ще стигнат залежите от нефт и газ.
През 1986г все още е стоял тоя въпрос, щом един гостуващ американски професор изнесе в НДК лекция и спомена две хипотези за произхода на нефта и газа - биологична и геологична. Биологичната, от измрели организми, позволява предвиждане на изчерпването, но едва ли случайно вече не се правят предвиждания. Изглежда е победила геологичната хипотеза – синтез в земните недра.
Назрява обрат в представите за геологическата история, за настоящето и бъдещето на планетата Земя. Планета с Египетските пирамиди, стара в нашите очи, но ГЕОЛОГИЧЕСКИ МЛАДА, с врящи и кипящи дълбини, които избликват катастрофално тук-там на павърхността.
Избликвания, в сравнение с които промишлените емисии в атмосферата са нищо. Но промишленият добив на въглеводороди, не намалява ли налягането им, а с това и опасността от изригвания?
От недрата на планетата Зема доказано "извира" радон например, радиоактивният газ, който се получава при някои ядрени реакции. Извира и метан, особено във връзка със земетресения. Разбира се, тия газове не извират равномерно по земната кора, а в определени места, както става по подобни причини с водните извори. Мъртво море до днес изхвърля късове асфалт. Вероятно е понякога от морското дъно, заедно с нефта, да извира и природен газ.
* * * * *
Гибелта на библейските градове Содом и Гомор едва ли е измислена, защото Библията споменава, че след огнения ад там остават СМОЛНИ ЯМИ, т.е. следи от изригване на петрол и асфалт, вероятно заедно с природния газ.
През последните десетилетия беше установена причината за изчезването на първата империя на Земята, Акад в Месопотамия, където са Содом и Гомор – взрив откъм небето!!! Обясняват го с мълнии в километровите облаци пепел от вулканично изригване, но защо не от внезапен пробив на газови залежи? Изглежда по-вероятно, защото мълния не може да унищожи империя, даже ако е не една, а е гръмотевична буря. Мълнията не предизвиква разширяване на големи обеми газ, за да породи разрушителна УДАРНА вълна. Мълнията е електрически разряд през ТЕСЕН „канал”, през нишка, който разряд трае миг и се съмоунищожава. Оглушителният гръм все пак не е разрушител на градове и империи.
Аз съм виждал да „бъкат” мехурчета от прозрачна локвичка до реката в дълбокия разлом на Рила над водопада в курорта Костенец. Щом в тая локвичка встрани от реката има мехурчета, логично е изтичането на газ да е максимално в дъното на коритото, и то не в точка а по дължината му. Не носех кибрит за да проверя дали газът гори. На другия ден носех, но газ не извираше. Значи земята „диша”, тя е жива и променлива!!! Въглеводородни горива се синтезират до днес.
* * * * *
Съществува метод на научно доказване, който е приложен блестящо от Айнщайн. Той не извежда уравненията на СТО и ОТО (Специална и Обща Теория на Относителността) от опитни данни, а ги ПРЕДПОЛАГА и търси доказателства по логиката „какво щеше да се НАБЛЮДАВА в природата, ако тия уравнения отрязяват природата”. Той ПРЕДСКАЗВА какво би се наблюдавало ако е вярна теорията, и предсказанията му се потвърждават! Това е ПРИЕТО за доказателство, макар и не СТРОГО доказателство.
Какво би се наблюдавало, ако недрата на нашата планета до днес синтезират въглеводороди (и „кислородо-водороди” като водата, но това е друга тема)?
Като по-леки от силикатите, водородните съединения от момента на синтезирането си в ядрото и мантията „пълзят” към Земната повърхност. Като достигнат Земната кора, те срещат пластове пропускливи и непропускливи. Натрупват се под непропускливите и преминават през пропускливите, като достигат повърхността, където газообразните се смесват с Атмосферата.
По-леките водородни съединения не могат вечно да останат под непропускливите пластове. Те се събират в скални „куполи” докато намерят „страничен” изход. Тогава могат да изтекат бавно на повърхността и в атмосферата или да „пльокнат” като мехури във вряща тенджера с каша. Течната магма заедно с разтворени газове, „пльоква” във вулкани, а газообразните горива които са се отделили от магмата още под Кората „пльокват” през по-малки отвори и бързо литват нагоре в атмосферата, където АКО нещо ги подпали, могат да опърлят някоя гора или поле, да сринат град или цяла империя. Зависи от количеството и скоростта на изтичане.
Не е нова идеята, че ако от морското дъно извират достатъчно газове, корабът ще потъне по закона на Архимед. Не съм срещал идеята, че такива газове ще угасят двигателя на самолет и (или) той ще загуби подемна сила, заради ниското тегло на природния газ. Но тия две идеи обясняват феномените на Бермудския триътълник, обясняват и „Летящият Холандец”, ако корабът след потъването изплува невредим, но без хората.
Изтичането на природен газ на сушата, обяснява не само гибелта на Содом и Гомор, и на Акадската империя. То обяснява и фактите ПРЕДИ възпламеняването на газовата емисия - бягството на жителите на Акад (от вонящия въздух, даже без изригване на вулкан), както и сексуалната хипер-активност на „грешните” жители на двата града. Някои въглеводороди водят до такава хипер-активност.
България е единствената, в която мнозинс...
Еврозоната изпадна в рецесия
06.02 02:41
